Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä on monialainen koulutusorganisaatio, jonka omat toimipisteet sijaitsevat maakunnan alueella, mutta toimintaa on erityisesti teollisilla aloilla maanlaajuisesti. Yhteistyö yritysten kanssa on erityisen laajaa, ja useat alan koulutukset ovatkin yrityskohtaisia. Teollisuuden puolella toimintaa on mm. prosessi- ja kaivosalalla, metalli- ja koneteollisuudessa sekä rakennusalalla. Kaivosalalla erityisosaaminen on keskittynyt rikastamopuolelle ja asiakkainamme ovat lähes kaikki alan yritykset Suomessa. Yksi erityisosaamisalue on Lean-menetelmä, jossa koulutuksia ja kehittämishankkeita on alasta riippumattomasti, myös teollisuuden puolella.

Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Kpedu

Närvilänkatu 8, 67100 Kokkola

06 825 0000

http://www.kpedu.fi

Asiantuntijat

Marko Päiveröinen

Marko Päiveröinen

Pekka Pietilä

Pekka Pietilä

Robert Gyllenberg

Robert Gyllenberg

Teemu Mäkinen

Teemu Mäkinen

Prosessi- ja kaivosalan kouluttaja

Osaaminen: Rikastustekniikka, kemia, Lean

p. 0447250868


Yhteistyössä

Centria Ammattikorkeakoulu Lappia Ammattiopisto JEDU Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä OAMK Oulun Ammattikorkeakoulu Rakennusteollisuuden Koulutuskeskus RATEKO Keskipohjanmaan Koulutusyhtymä Kajaanin Ammattikorkeakoulu Oulun Yliopisto Lapin Ammattikorkeakoulu Oulun seudun koulutuskuntayhtymä PSK-Aikuisopisto Koulutuskeskus Brahe Rastor Taitotalo