Kemi-Tornionlaakson koulutuskuntayhtymä Lappia

Kemi-Tornionlaakson koulutuskuntayhtymä Lappia on vahva, monialainen ammatillisen koulutuksen järjestäjä, joka kehittää työ- ja elinkeinoelämää ja lappilaisten osaamista koko Lapin alueella. Koulutuskuntayhtymä Lappian tarjoamat koulutus-, hanke- ja työelämäpalvelut toteuttaa Ammattiopisto Lappia.

Koulutustoiminnan keskiössä on varmistaa osaavan työvoiman saatavuus työ- ja elinkeinoelämän tarpeisiin koko Lapin alueella. Osaaminen ja vahva ammattitaito ovat voimavaroja. Lappia tukee koulutustoiminnallaan opiskelijoiden uudistuvaa osaamista ja vahvistaa työelämän kumppanina henkilöstön osaamisen kehittämistä ja yritysten kilpailukykyä. Toimintamme pohjautuu laadunhallintaan ja laadun jatkuvaan parantamiseen omien, opiskelijoiden, työelämän ja yhteistyöverkostojemme tavoitteiden saavuttamiseksi.  Lappia on parasta Lappia.Asiantuntijat

Jukka Hietamäki

Jukka Hietamäki

Pertti Kvist

Pertti Kvist

Lehtori

Sähköala

Tellervo Rouvinen

Tellervo Rouvinen

Tuntiopettaja

Prosessiala

p. +358408656933


Yhteistyössä

Centria Ammattikorkeakoulu Lappia Ammattiopisto JEDU Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä OAMK Oulun Ammattikorkeakoulu Rakennusteollisuuden Koulutuskeskus RATEKO Keskipohjanmaan Koulutusyhtymä Kajaanin Ammattikorkeakoulu Oulun Yliopisto Lapin Ammattikorkeakoulu Oulun seudun koulutuskuntayhtymä PSK-Aikuisopisto Koulutuskeskus Brahe Rastor Taitotalo