Voimalaitosten vesienkäsittely, vesikemia, vesien valmistus, AEL

Kategoria
Prosessitekniikka ja kemia

Paikkakunta
Helsinki

Koulutuksen sisältö

Hyvän kattilaveden laadun ymmärtäminen antaa valmiudet löytää ratkaisuja vesienvalmistusprosessien ongelmiin. Vedenpuhdistusprosessien mittaukset ja vesianalyysit – oivat kattilaveden laadunvalvonnan apulaiset – tulevat tutuiksi vesikemian ymmärryksen lisäksi. Opit tunnistamaan tyypillisiä vesienvalmistusprosessien ongelmia.

Ohjelmassa

  • voimalaitosten vesienkäsittelyn periaatteet ja prosessit

  • raakaveden laatu ja käsittely

  • suolanpoisto

  • voimalaitoksen vesikierto: syöttöveden valmistus ja lauhteen puhdistus

  • vesikemiaa ja käsitteitä

  • mittaukset: menetelmät ja laitteiden hoito


Yhteyshenkilö
Lassila Ilkka, 050 544 8524, Taitotalo

Linkki ilmoittautumiseen

Koulutus alkaa
21.01.2020
Koulutus päättyy
22.01.2020
Haku päättyy
07.01.2020
Hinta
990 (+alv 24 %)€
Laajuus
2 päivää


Yhteistyössä

Centria Ammattikorkeakoulu Lappia Ammattiopisto JEDU Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä OAMK Oulun Ammattikorkeakoulu Rakennusteollisuuden Koulutuskeskus RATEKO Keskipohjanmaan Koulutusyhtymä Kajaanin Ammattikorkeakoulu Oulun Yliopisto Lapin Ammattikorkeakoulu Oulun seudun koulutuskuntayhtymä PSK-Aikuisopisto Koulutuskeskus Brahe Rastor Taitotalo