Automaation lähiverkkojen ylläpito ja toimintahäiriöiden selvittäminen, AEL

Kategoria
Automaatio- ja tietojärjestelmät

Paikkakunta
Helsinki

Koulutuksen sisältö

Hyödyt ja sisältö

Automaatiojärjestelmien lähiverkot hallintaan ja toimintahäiriöt kuriin!
Opit hallitsemaan automaatiojärjestelmissä käytettävien Ethernet- ja WLAN-lähiverkkojen rakenteen ja toiminnan sekä näiden verkkojen varmistustavat ja laitteiden merkityksen. Opit myös Profinet-järjestelmän rakenteen ja toiminnan, TCP/IP-perusteet sekä tekemään tyypilliset TCP/IP-yhteystestit laitteille. Opit verkon vikaselvityksen periaatteet, tavanomaisimpien häiriöiden syntymekanismit ja osaat selvittää vikojen aiheuttajat.

Kurssi sisältää luentoja sekä käytännön kytkentä-, mittaus- yms. harjoituksia.

Keskeisiä aiheita:

  •  Ethernet-verkko: perusteet, rakenne, laitteet, kaapelointi
  •  langattomat lähiverkot WLAN: toiminta, liikennöinti, liittäminen
  •  langaton instrumentointi
  • TCP/IP
  • Profinet
  • verkon ylläpito ja vianetsintä.
  • käyttöönottomittaukset ja dokumentointi

Koulutuksesta hyötyvät

Kurssi on tarkoitettu automaation kunnossapito- ja käyttöönottohenkilöstölle sekä suunnittelijat, jotka haluavat vahvistaa teollisuuden lähiverkkojen osaamistaan

Yhteyshenkilö
Toivanen Eero, 0500 419 607, Taitotalo

Linkki ilmoittautumiseen

Koulutus alkaa
17.03.2020
Koulutus päättyy
18.03.2020
Haku päättyy
03.03.2020
Hinta
1020 (+ alv 24 %)€
Laajuus
2 päivää


Yhteistyössä

Centria Ammattikorkeakoulu Lappia Ammattiopisto JEDU Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä OAMK Oulun Ammattikorkeakoulu Rakennusteollisuuden Koulutuskeskus RATEKO Keskipohjanmaan Koulutusyhtymä Kajaanin Ammattikorkeakoulu Oulun Yliopisto Lapin Ammattikorkeakoulu Oulun seudun koulutuskuntayhtymä PSK-Aikuisopisto Koulutuskeskus Brahe Rastor Taitotalo